История на Европейската технологична платформа
През 2003 година ЕС определя Текстилът и Облеклото като ключов индустриален сектор в разширена Европа. Дават се препоръки за дългосрочна транформация и постигане на конкурентноспособност на сектора. Препоръчва се развойна дейност, иновации, подобряване на образованието, защита на интелектуалната собственост и т.н.
Основната препоръка в областта на развойната дейност е: Да се създаде Европейска технологична платформа, за да се избегне фрагментирането на научно-изследователската дейност в Европа и да се разработи дългосрочна програма за развитие и иновации в сектора.
Визия за 2020 година - Как Европейските производители на облекло и текстил виждат бъдещето си:
През втората половина на 2004 година започна работата по Европейската технологична платформа. Целта беше да се обединят силите на всички заинтересовани страни в областта на текстила и облеклото в Европа и да се разработи стратегически план за научно-изследователска дейност, който да бъде съобразен с и същевременно да повлияе върху формирането на 7-ма рамкова програма на ЕС.
С дейното участие на Еуратекс и на Еропейската мрежа от организации, занимаващи се с научно-изследователска дейност в областта на текстила и облеклото и в рамките на Европейската технологична платформа 400 експерти от индустрията и от изследователски институти от цяла Европа разработиха Стратегическия план за научно-изследователка дейност в областта на текстила и облеклото. Той беше официално представен на конференцията на 8ми юни в Брюксел пред 300 представители на текстилната и шивашка индустрия. Стратегията дефинира 5 области за иновации като определящи за бъдещата конкурентноспособност и ръст на сектора през следващите години:
Сигурна и удобна среда на живот, включително и нови решения в строителството и интериора.
Работата по стратегическия план ще започне през следващите месеци с разработка на конкретни проекти, подкрепени от Европейската технологична платформа. За тези проекти ще се търси финансиране от 7-ма рамкова програма на ЕС, Европейските структурни фондове, както и от национални и регионални програми.
Комисарят по научно-изследователската дейност към европейската комисия, г-н Янец Поточник поздрави Европейската технологична платформа за постигнатия успех и изрази подкрепа за бъдещата научно-изследователска дейност по стратегическия план.
Секретарят на технологичната платформа, г-н Луц Валтер прикани фирмите, изследователските институти и асоциациите в бранша да започнат разработването на проекти, съгласно стратегическия план, които след предварителна оценка Еуратекс ще подкрепи при кандидатстването им за финансиране по европейски фондове.
Предвид предстоящото влизане на България в ЕС и потенциалната възможност за ползване на тези фондове и за български проекти, можем да приемем че поканата се отнася и за нас.