16 мерки ще бъдат приложени за засилване на контрола при усвояване на средствата от Европейския съюз. Една от мерките е увеличаване на предварителния и текущ контрол на европроектите. Ще се предприемат необходимите действия за укрепване на одитните функции и предаването им на външни одиторски фирми, тъй като звеното в Министерството на финансите е сравнително малко, обясни премиерът. То ще дава указания и ще наблюдава цялата дейност в отделните министерства и външните одитори. В момента ведомството има рамкови договори с четири водещи фирми.
Стриктно ще се наблюдава спазването на системата за докладване на нередностите и предприемането на превантивни мерки от изпълнителните агенции и управляващите органи. Това, което се констатира в анализа на Министерството на финансите, е че много често в агенциите смятат една или друга нередност за незначителна и на своя глава не информират Европейската комисия за тяхното съществуване. От там се получава и слабата комуникация с европейските структури и се стига до по-крайни мерки, заяви министър-председателят. "Правилният подход е българските институции, ако видят нередност, да спрат съответни плащания, а не да се чака от ЕС да предприеме такава мярка", каза Станишев. Министър-председателят подчерта, че друга много важна мярка е решението изпълнителните агенции и управляващите органи да публикуват пълните списъци с всички бенефициенти на средства по предприсъединителните фондове и оперативните програми. По този начин ще се гарантира
публичност, прозрачност
и обществен контрол.
Предвижда се разширяване на системния контрол и системата за верификация, чрез активно участие на Сертифициращия орган, който ще изготви допълнителни указания за процеса на контрол и верификация и ще организира проверки на място на идентифицирани рискови проекти.
Предвижда се и укрепване ролята на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, които засягат финансовите интереси на Европейските общности (АФКОС), който е партньор на ОЛАФ. По тази тема министрите Орешарски и Грънчарова проведоха среща в Брюксел през миналата седмица.
Ще се засили и структурата на архива с досиета по проекти. Констатирано е, че много често няма пълна документация за всички етапи от проектите, което създава затруднения при провеждането на проверките.
Министърът на икономиката и енергетиката в кратък срок ще подготви преглед на процедурите и на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Целта е срокове за обжалване да не спират изпълнението на проекти по предприсъединителните програми. Друга законодателна мярка е свързана с повишаване на административния капацитет.
Анализът на Министерството на финансите посочва няколко типа пропуски и слабости в процедурите на етап договаряне, изпълнение на дейностите и наблюдение на проектите. На етап договаряне слабостите са свързани с обхвата на договорите, различен от предвидения в проекта; договори, при които е налице разминаване между техническа и финансова оферта; неспазване на редица изисквания и т. н.