Анкета на БТПП: Качество на образованието в България и готовността на младите специалисти да се интегрират в стопанския живот
Проучването е извършено през м. март 2008 г. сред членовете на БТПП чрез анкетни карти.
По отношение на необходимостта от активизиране на взаимодействието между образованието и бизнеса, отговорите са както следва:
- Да, напълно - 70,59%
- Да, във висока степен - 23,53%
- Необходими са още усилия - 2,94%
- Не, не е нужно 0,0%
Анкетираните фирми са посочили като необходими структури, които да осъществят сътрудничеството между образованието и бизнеса, следното:
- Регионални центрове за обучение и квалификация- 41,18%
- Самостоятелни (фирмени/училищни/университетски) звена - 44,12%
- Други - посочени са Университети, структури на БТПП.
Относно структурата на образованието на своите специалисти фирмите са посочили:
- със средно образование 26,50%
- със средно специално образование 23,25%
- с висше образование 42,30%.
На въпроса "Удовлетворява ли Ви подготовката и квалификацията на младите специалисти във Вашата фирма?", отговорите са следните:
- Необходими са допълнителни знания и опит - 67,65%
- Да, във висока степен - 20,59%
- Категорично не - 8,82%.
Пълна удовлетвореност от подготовката и квалификацията на младите специалисти не е посочена от нито един анкетиран работодател.
Едно сравнение със ситуацията от 2006г., проучена с анкета със същия въпрос, показва влошаване на удовлетвореността от подготовката и квалификацията на младите специалисти.
На поставения въпрос за образователната степен на специалистите, от които фирмите се нуждаят в момента, преобладават специалистите с висше образование - 82,35%, следвани от специалисти със средно специално образование - 55,88%. Необходимите специалисти със средно общообразователна подготовка са едва 8,82%.
Изводи:
- Образованието на специалистите не задоволява работодателите в необходимата степен, като необходимостта от получаване на допълнителни знания и опит доминира. Този извод налага преосмислянето на учебните програми или методи на преподаване.
- Фирмите изпитват необходимост от регионални центрове за обучение, както и от самостоятелни фирмени звена за обучение.
- Почти един специалист на всеки 10 е категорично неподготвен за интегриране в производствения процес, което означава най-малкото две неща - отсъствие от интерес към изучаваните дисциплини и слаба дисциплина в учебните заведения по отношение на присъствието.
- Бизнесът предпочита специалисти с професионална насоченост още от средното образование, което налага преориентирането на гимназиалното образование към преподаване на специализирани дисциплини.
Главният извод от констатациите е следният:
- В изключително редки случаи учебните заведения проявяват интерес от мнението на фирмите за необходимостта им от кадри. Проявата на такъв интерес практически води до сверяване на допирните точки и изисквания, адаптиране на учебния процес към специфичните изисквания на бизнеса.
- необходимостта от наличието на обединяващ център за среща на "предлагане" и "търсене" е наложителен за уточняване на теоретичните и практически познания на младите специалисти.